luceplan

Luceplan to włoska firma oświetleniowa, która od ponad czterech dekad projektuje i produkuje lampy. Jego projekt i innowacyjność otrzymały kilka nagród, w tym Compasso d’Oro ADI i Archiproducts Design Awards w 2018 roku. Firma została niedawno przejęta przez Alpha Group, ogólnoeuropejską firmę Private Equity. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu miesiąca.

Od momentu powstania w 1978 roku Luceplan poświęcił się badaniom nad estetycznym i technicznym potencjałem światła. Jego projektanci są znani ze swojej innowacyjnej i szczegółowej pracy. Celem firmy jest zrównoważenie sztuki i technologii. Stawia również na funkcjonalność i wydajność. Luceplan oferuje lampy do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Firma łączy estetykę z wysoką jakością wykonania, projektując lampy pasujące do każdego wnętrza. Misją firmy jest promowanie zrównoważonego i odpowiedzialnego modelu biznesowego.

Luceplan działa zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wartościami zawodowymi i etycznymi. Jej filozofia opiera się na przekonaniu, że „światło jest uniwersalnym językiem”. W rezultacie firma dąży do zrównoważonego rozwoju w perspektywie długoterminowej. Jej produkty są przyjazne dla środowiska i ponownie inwestuje w materiały nadające się do recyklingu i części zamienne, aby przedłużyć żywotność swoich produktów. Koncentruje się na opracowywaniu zaawansowanych technologicznie opraw oświetleniowych.

Jednym z najciekawszych i najbardziej unikalnych projektów oświetleniowych Luceplan jest lampa stołowa Costanza. Posiada kwadratową aluminiową podstawę, która jest szczotkowana obrotowo, aby podkreślić jakość materiału. Posiada klosz, który rozprasza ciepłe, miękkie światło. Lampa posiada również teleskopowy trzonek, który umożliwia dopasowanie klosza do różnych wysokości. Jego struktura jest solidna, a profil subtelny. W 2010 roku otrzymał nagrodę Red Dot Design Award.

Kolejnym projektem Luceplan jest seria Sky. Posiada energooszczędną żarówkę oraz zasilacz elektroniczny. Występuje zarówno w wersji stołowej, jak i wiszącej. Dostępna jest również w wersji bezprzewodowej LED z akumulatorami. Dostępny również w wersji z ogniwami fotowoltaicznymi. Jest to pierwsza firma oferująca halogenową lampkę biurkową bez transformatora.

Luceplan jest zakorzeniony we Włoszech, z dziedzictwem innowacyjnego i kreatywnego projektowania. Zawsze była zaangażowana w innowacyjne, wydajne rozwiązania oświetleniowe. Produkty firmy obejmują lampy stołowe i podłogowe, kinkiety, oświetlenie wiszące i oświetlenie zewnętrzne. Firma współpracuje z czołowymi projektantami na międzynarodowej scenie projektowej. Projekty firmy są często ponadczasowe i charakteryzują się dużą funkcjonalnością.

Luceplan jest również dobrze znany ze swoich wyjątkowych projektów w stylu neoklasycystycznym. Projekty charakteryzują się szczegółowym wykonaniem, poczuciem dialogu i szacunkiem dla środowiska. Firma otrzymała również dziewięć nagród Good Design Chicago w latach 1999-2010. Jej najnowsza kolekcja oświetlenia obejmuje siatkę, która została zainspirowana ciągiem Fibonacciego występującym w naturze. Tę kolekcję lamp można dostosować do zamierzonego zastosowania. Powstał we współpracy z architektem Danielem Rybakkenem.

Luceplan stał się częścią tradycji Made in Italy od ponad czterech dekad. Lampy tej firmy zostały docenione na całym świecie.