Lata 60. i powstanie nowoczesnych mebli

furniture 60s

Lata 60. to czas ogromnych zmian w projektowaniu mebli i sposobie ich kupowania. To okres, w którym narodził się tak popularny obecnie styl mebli nowoczesnych.

Jednym z pierwszych elementów, które wszyscy znamy z tej epoki, jest krzesło Eames. Został zaprojektowany przez małżeństwo Charlesa Ormonda Eamesa i Beatrice Alexandra „Ray” Eames, którzy wywarli wpływ na projekt wielu innych elementów, które dziś znamy jako klasyczne projekty z lat 60.

Jest to krzesło, które stało się ikoną mebli z połowy wieku, a jego design nadal inspiruje współczesne meble. Rama krzesła Eames jest wykonana z formowanego plastiku, włókna szklanego lub metalu, a nachylony kształt, który tworzy rama, zapewnia stabilizację ciała osoby siedzącej na krześle.

Kolejnym kultowym meblem jest „sofa Chesterfield”, która również została wyprodukowana w tym okresie. Sofa Chesterfield jest obecnie podstawowym elementem wielu domów, ale wtedy była bardzo modna i często była postrzegana jako symbol luksusu.

Niektórzy projektanci mebli eksperymentowali także z wykorzystaniem innych materiałów. Na przykład David Hicks był amerykańskim projektantem, który w tym czasie zmienił wygląd salonu na całym świecie, łącząc tradycyjne formy z odważnymi i psychodelicznymi tkaninami.

Inni projektanci mebli, którzy wywarli wpływ w latach 60., to Stonehill, Jentique i Schreiber. Ci projektanci stworzyli elementy, które są obecnie bardzo poszukiwane i można je znaleźć w różnych stylach, w tym we współczesnych, skandynawskich i duńskich wzorach.

W latach 60. pojawiły się również sklepy lifestylowe, które skupiały się na litym drewnie i oferowały konsumentom wybór wysokiej jakości mebli. Sklepy te były zwykle prowadzone przez rodzinę i były znane ze starannie redagowanych asortymentów mebli, które były sprzedawane po rozsądnych cenach.

Sklepy te odniosły sukces i stały się wzorem dla wielu innych tego typu placówek w przyszłości. Byli idealnym miejscem dla rodzin do kupowania mebli i sprzedawali je z ostrożnością, aby klienci dokładnie wiedzieli, co otrzymają, kupując to.

Nowa generacja konsumentów mogła sobie pozwolić na wyższe ceny tego typu mebli i chciała mieć to, co najlepsze. Tak więc w branży meblarskiej dokonała się rewolucja, która bardziej polegała na uzyskaniu stylowego wyglądu niż na oszczędnościach na kosztach mebli.

Nastąpiło odejście od teku, który uznano za zbyt drogi, a firmy zaczęły produkować meble z innego drewna. Należą do nich wiśnia amerykańska, orzech afrykański i wiąz angielski.

Popularność tych alternatyw dla drewna tekowego oznaczała, że dostępna była szeroka gama zestawów do jadalni w różnych rodzajach drewna i wzorach. Niektóre z najczęstszych to te wyprodukowane przez AH McIntosha i Youngera, ale inne zostały stworzone przez Gordona Russella, Ercola i innych.