Wabi Sabi – piękno niedoskonałości wg. Beth Kempton

Wstęp

Wabi Sabi to japońska filozofia, która ma swoje korzenie w buddyzmie zen. Ta koncepcja skupia się na akceptowaniu niedoskonałości i efemeryczności życia. Beth Kempton, autorka książki „Wabi Sabi: Finding Beauty in Imperfection”, przekonuje, że wabi sabi może pomóc nam docenić piękno w każdym fragmencie naszego życia, także tym, które nie są idealne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej filozofii i jak ją praktykować.

Czym jest Wabi Sabi

Wabi Sabi to połączenie dwóch japońskich słów: wabi i sabi. Wabi oznacza prostotę, skromność i naturalność, natomiast sabi odnosi się do piękna starzenia się i wyczerpywania, które widzimy w starych przedmiotach, budynkach i krajobrazach. Zdaniem Kempton, Wabi Sabi to umiejętność dostrzegania piękna w rzeczach niedoskonałych i nietrwałych.

Niedoskonałość jako piękno

Kempton podkreśla, że wabi sabi nie oznacza akceptacji niskiej jakości czy braku staranności. Raczej, chodzi o zrozumienie, że nic nie jest idealne i że wciąż możemy znaleźć piękno w rzeczach niedoskonałych. To ideologia, która podkreśla, że niedoskonałość jest jedynie naturalnym stanem rzeczy i może stanowić źródło inspiracji i piękna.

To, co nietrwałe

Wabi Sabi skupia się również na tym, co nietrwałe lub efemeryczne. Kempton przytacza wiele przykładów, w tym japońską ceremonię herbaty, w której podziwianie pejzażu wiosną, letnią deszczą lub zimową mgle jest równie ważne co sama herbata. Wabi Sabi uczy nas, że momenty nietrwałe są równie wartościowe, co te, które są trwalsze, i że powinniśmy doceniać je tak samo.

Praktykowanie Wabi Sabi

Kempton podaje kilka praktycznych sposobów, jakie mogą nam pomóc praktykować wabi sabi:

Doceniaj piękno natury

Spędzanie czasu na zewnątrz i cieszenie się pięknem przyrody jest ważne dla wabi sabi. Wabi Sabi uczy nas doceniać piękno naturalnych niedoskonałości, takich jak kora drzewa, mchy czy kurz na kamieniach.

Zwolnij

Wabi Sabi skupia się na wolnym tempie i obecności w teraźniejszości. Wyłącz komputer, odłóż telefon i skup się na swoim otoczeniu. Kempton zachęca do tego, aby pozwolić sobie na czas, który nie jest zaplanowany, i dozwolić sobie na spontaniczność.

Wycisz się

Wabi Sabi uczy nas, że cisza jest równie ważna, co hałas. Kempton zachęca do szukania miejsca, w którym można usiąść i zrelaksować się bez żadnych bodźców. Może to być miejsce w ogrodzie, parku lub w domu.

Podsumowanie

Wabi Sabi to filozofia, która uczy nas doceniać piękno niedoskonałości i efemeryczności życia. Kempton jest przekonana, że praktykowanie wabi sabi może pomóc nam cieszyć się momentem i znaleźć piękno we wszystkim, co nas otacza. Wabi Sabi to koncepcja, która może być stosowana w wielu dziedzinach naszego życia, takich jak projektowanie wnętrz, gotowanie, fotografia czy sztuka. To podejście, które uczy nas akceptować to, co jest niedoskonałe i nietrwałe, i doceniać w tym piękno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *