Przykłady stylu art deco – piękno i elegancja w nurtach architektonicznych
Przykłady stylu art deco – piękno i elegancja w nurtach architektonicznych


Czym jest styl art deco?

Art deco to styl, który powstał w latach 20. i 30. XX wieku i był popularny przede wszystkim w architekturze, sztuce użytkowej, modzie i motoryzacji. Charakteryzował się wyraźnymi, geometrycznymi kształtami, zastosowaniem metalu, szkła i ceramiki oraz bogatymi zdobieniami.

Jakie są przykłady stylu art deco w Polsce?

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki to jeden z najlepiej znanych przykładów stylu art deco w Polsce. Został zbudowany w latach 1952-55 według projektu radzieckich architektów. Charakteryzuje się wyraźnymi geometrycznymi kształtami oraz bogatą dekoracją rzeźbiarską.

Palac Stocznia w Gdańsku

Palac Stocznia w Gdańsku to kolejny znany przykład stylu art deco w Polsce. Zbudowany w latach 1920-30, kiedy Gdańsk był wolnym miastem, jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami i bogatą dekoracją rzeźbiarską.

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich to jedna z najpiękniejszych budowli w Warszawie. Został zbudowany w latach 1926-28 według projektu architekta Juliusza Nagórnego. Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, zastosowaniem szkła i metalu oraz bogatą dekoracją rzeźbiarską.

Podsumowanie

Przykłady stylu art deco w Polsce są naprawdę imponujące i piękne. Świadczą o wysokim poziomie kultury artystycznej i architektonicznej naszego kraju w okresie międzywojennym. Dzięki nim możemy podziwiać piękno i elegancję nurtów architektonicznych z przeszłości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *