Roztopiona lawa – niebezpieczeństwo czy zadziwienie?

Co to jest lava?

Lava jest to stopiona skała, która wypływa z wulkanów. Składa się z różnych minerałów, takich jak kwarc, feldspar czy amfibole. Jest to bardzo gorąca masa o temperaturze dochodzącej nawet do kilku tysięcy stopni Celsjusza.

Jak powstaje lava?

Jak już wspomniano, lava powstaje w wyniku erupcji wulkanów. Wulkan jest to otwór w ziemi, przez który wydobywa się magma – stopiona skała znajdująca się wewnątrz Ziemi. Kiedy magma wypływa na powierzchnię, to właśnie wówczas mówimy o lawie.

Gdzie znajduje się lava?

Lava najczęściej występuje w pobliżu wulkanów. Najwięcej wulkanów znajduje się na Pacyfiku, w tak zwanej „Pacyficznej Drodze Ognia”.

Skutki kontaktu z lawą

Kontakt z lawą jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Bardzo wysoka temperatura lawy powoduje natychmiastowe poparzenia skóry i organów wewnętrznych. Oprócz tego, w czasie erupcji wulkanów, lawa niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze – budynki, drogi, mosty, itp.

Zadziwiające zjawisko natury

Mimo swojej potężnej siły niszczycielskiej, lava jest również jednym z najbardziej zadziwiających zjawisk natury. Widok erupcji wulkanów i wypływającej z nich magmy może być naprawdę imponujący. Wiele osób przyjeżdża na Hawaje, by zobaczyć wulkan Kilauea, który od lat wypływa lawą i przyciąga turystów z całego świata.

Podsumowanie

Choć lava może być niebezpieczna, warto zdawać sobie sprawę z jej niesamowitej siły i zadziwiającego piękna. Powinno się zachować ostrożność i unikać kontaktu z lawą, jednak podziwianie erupcji wulkanów z bezpiecznej odległości może być znakomitym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *