Cool Light Colour – Niesamowita Moc Barw Koloru

Znaczenie koloru światła

Kolor światła ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz percepcję otaczającego nas świata. Odpowiadają za to różne długości fal świetlnych, a co za tym idzie, różne barwy. Co ciekawe, barwa nie jest jedynym parametrem, który wpływa na nasze wrażenia. Również intensywność, temperatura barwowa oraz kierunek padania światła mają znaczący wpływ.

Co to jest cool light colour?

Cool light colour to określenie używane dla barw o większej ilości niebieskiego światła niż ciepłych barw z dominacją żółci i czerwieni. Odpowiadają za to odpowiednie temperatury barwowe, które są mierzone w kelwinach. Zazwyczaj cool light colour to barwy o temperaturze od 5000 do 6500 K. Są one najczęściej widoczne na przykład w oświetleniu fluorescencyjnym, halogenowym czy diodowym.

Zalety cool light colour

Cool light colour posiada wiele zalet w porównaniu do ciepłych barw. Przede wszystkim, wpływa na naszą percepcję przestrzeni, czyniąc ją bardziej przestronną i jasną. Dzięki temu, cool light colour są szczególnie polecane do pomieszczeń, w których wymagana jest dobra widoczność, takich jak biura, pracownie czy szkoły. Dodatkowo, cool light colour wpływają na naszą czujność i skuteczność, dzięki czemu mogą przeciwdziałać zmęczeniu.

Wady cool light colour

Niestety, cool light colour mają także pewne wady. Przede wszystkim, mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, szczególnie jeśli są stosowane w miejscach, w których spędzamy dużo czasu, takich jak pokoje w domu czy sypialnie. Dodatkowo, cool light colour mogą wpłynąć negatywnie na rozwój roślin, szczególnie tych, które wymagają większej ilości ciepła i promieniowania podczerwonego.

Jak dobrać oświetlenie do naszych potrzeb?

Zanim zdecydujemy się na konkretną temperaturę barwową, warto zastanowić się, jakie wymagania ma nasze pomieszczenie. Jeśli potrzebujemy dobrego oświetlenia do pracy, warto wybrać cool light colour. Natomiast do pokoju lub sypialni lepiej stosować oświetlenie o barwie ciepłej lub neutralnej. Przy wyborze oświetlenia warto także zwrócić uwagę na jego intensywność, kierunek padania światła oraz barwę ścian i mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *