Artystyczne wizje w twórczości Verna Panton – genialnego projektanta

Poznajmy Verna Panton

Vern Panton był duńskim projektantem, który urodził się w 1926 roku. Studiował na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Od 1955 roku pracował jako wolny strzelec i projektował różne meble, oświetlenie i tkaniny dla wielu firm.

Styl pantonowski

Panton zasłynął jako twórca niepowtarzalnego stylu, znanego jako styl pantonowski. Jego projekty cechowały się oryginalnymi kształtami, jaskrawymi kolorami i zmysłowością. To dzięki niemu lampy wiszące z metalowych koralików i krzesełka w kształcie ciała ludzkiego stały się popularne w latach 60. XX wieku.

Wpływ na design i sztukę

Panton był prekursorem designu organicznego, który łączył sztukę, projektowanie i funkcjonalność. Jego projektowanie odnosiło się do kultury masowej, eksperymentując z nowymi technologiami i materiałami. Jego wpływ na dizajn meblowy, oświetlenie i wnętrza jest po dziś dzień oczywisty – jego projekty stały się ikonami sztuki i wzornictwa.

Przykłady projektów Panton’a

Jednym z najbardziej znanych projektów Verna Panton jest krzesło Panton, które powstało w 1959 roku i zostało wykonane z jednego kawałka plastiku. Bezszwowa stalowa rama uzupełniała krzesło, które pierwotnie miało zostać wykonane z jednego kawałka włókna szklanego. Krzesło Panton było zdecydowanie odmienne od mebli, jakie były popularne w tym czasie dając poczucie pustki i przestrzeni w pomieszczeniu.

Jednym z bardziej awangardowych projektów Panton’a było oświetlenie Flower Pot w kształcie kuli, którego klosz wykonano z dwóch półkul połączonych ze sobą — są to dwie równe półkule ustawione na przemian, skierowane ku dołowi, połączone ze sobą w okolicy równika. Oświetlenie Flower Pot do dzisiaj uważane jest za ikonę dizajnu lat 60 i 70.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *