Ciemne sufity, jasne ściany – trendy wnętrzarskie na całym świecie

Wprowadzenie

Ciemne sufity i jasne ściany to coraz popularniejszy trend w dziedzinie aranżacji wnętrz. Takie rozwiązanie zarówno dodaje elegancji pomieszczeniu, jak i sprawia, że wydaje się ono bardziej przestronne. W artykule przedstawimy kilka sposobów na osiągnięcie efektu ciemnych sufitów i jasnych ścian oraz przykłady, jak taki styl można zastosować.

Jak osiągnąć taki efekt?

Farby

Najprostszym sposobem na osiągnięcie ciemnych sufitów i jasnych ścian jest użycie farb w odpowiednich kolorach. Na sufitach można zastosować ciemności niebieskie, granatowe lub czarne. Na ścianach natomiast najlepiej sprawdzą się jasne kolory takie jak biel, beż czy jasnożółty.

Tapety

Innym sposobem na osiągnięcie efektu ciemnych sufitów i jasnych ścian są tapety. Można zastosować tapety w ciemniejszych odcieniach lub te, na których dominują jasne barwy. Ciekawym rozwiązaniem są tapety mające w sobie oba kolory – ciemny na górze, jasny na dole.

Oświetlenie

Aby ciemne sufity nie sprawiały wrażenia ciasnych i przytłaczających, warto skupić się na odpowiednim oświetleniu. Zastosowanie oświetlenia punktowego lub lamp wiszących od sufitu pozwoli na podkreślenie elementów wnętrza i sprawi, że pomieszczenie wydaje się o wiele przestronniejsze.

Przykłady wykorzystania efektu ciemnych sufitów i jasnych ścian

Salon

W salonie warto zastosować ciemny sufit, ale jasne, ciepłe kolory na ścianach. Jasny fotel, klasyczna lampa z abażurem oraz stylowy stolik sprawiają, że wnętrze nabiera eleganckiego charakteru.

Sypialnia

W sypialni dobrze sprawdzi się delikatny kolor ścian, np. jasny beż lub biel. Na sufit można zastosować ciemniejszy odcień, np. granatowy. Takie rozwiązanie stworzy przytulną, elegancką przestrzeń.

Kuchnia

W kuchni ciemny sufit można zastosować tylko na części, np. nad stołem lub okapem. Ściany w jasnych kolorach pozwolą na podkreślenie drewnianej blaty lub kolorowej bieżni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *